Як заблокувати та скасувати дію сертифіката під час воєнного стану?

Можливість вести бізнес під час війни — це можливість допомогти нашій країні вистояти, надати їй імпульс для перемоги та відновлення нормального життя. У ситуації, коли фізичні контакти обмежується, на перший план виходять електронні взаємовідносини — це електронний документообіг та електронна звітність. Саме тому зараз треба подбати про безпеку свого електронного підпису. На нашу думку, найбільш безпечний варіант — це хмарний захищений носій. 

Але, якщо так сталося, що ви втратили свій електронний підпис, або загубили флешку з ним, або людина, що відповідала за його збереження, зараз недоступна, тоді обов’язково необхідно заблокувати або скасувати його дію.

1. За яких обставин ми можемо заблокувати та скасувати сертифікати?

Давайте спочатку розглянемо різницю між блокуванням та скасуванням сертифіката.

Блокування — це тимчасове припинення дії сертифіката, з можливістю його поновлення, якщо термін, на який був виданий сертифікат, ще не закінчився.

А скасування — це повне припинення дії сертифіката, яке поновленню не підлягає.

Обставини для блокування та скасування сертифіката

У ст. 25 ЗУ “Про електронні довірчі послуги” та п.4.2.6 Регламенту КНЕДП “Україна” прописано багато обставин за яких підписувач-власник сертифіката може заблокувати чи скасувати власний сертифікат. Однак, для того, щоб наш Центр змінив статус вашого сертифіката, нам достатньо вашої заяви. Детальніше про типи заяв описано у пункті 3 цієї статті. 

2. Хто може звертатися для блокування чи скасування сертифіката?

Відповідно до ст. 25 ЗУ “Про електронні довірчі послуги” та п.4.2.6 Регламенту КНЕДП “Україна”, змінити статус сертифіката може тільки його власник. Втім, якщо, наприклад, співробітника було звільнено, тоді керівник організації може скасувати його сертифікат, звернувшись особисто до кваліфікованого надавача з повідомленням встановленого зразка. 

3. Як можна заблокувати чи скасувати сертифікат?

 Відповідно до ст. 25 ЗУ “Про електронні довірчі послуги” та п.4.1.8 Регламенту КНЕДП “Україна” 

Скасування здійснюється на підставі заяви, яка представлена у формі електронного документа або у письмовій формі.

Перший спосіб. Електронна заява на скасування сертифіката («Лист про скасування сертифікатів») формується засобами програмного забезпечення M.E.Doc або вебсервісом СОТА, підписується ЕП власника сертифіката і надсилається на електронну адресу Центру. Детальніше про те як це зробити у програмі M.E.Doc дивіться за посиланням.

Другий спосіб. Для скасування сертифіката у письмовій формі, необхідно звернутися в офісу Центру або його представника (ВПР) та подати письмову заяву (лист про скасування сертифіката).

Блокування сертифіката здійснюється на підставі заяви, наданої в усній формі в телефонному режимі, або у вигляді електронного документа, чи в письмовій формі.

Перший спосіб
Заява в усній формі подається до Центру або його представника (ВПР)

Для блокування, власник сертифіката повинен повідомити співробітнику Центру таку інформацію:

  • ідентифікаційні дані власника сертифіката (код ЄДРПОУ, назву компанії та ПІБ особи, чий сертифікат необхідно заблокувати);
  • фраза-пароль для голосової автентифікації.

Зараз в умовах воєнного стану з усною заявою можна звернутися у телефонному режимі:

Заява в усній формі приймається тільки у випадку позитивної автентифікації (збігу фрази-пароля та ідентифікаційних даних підписувача з інформацією, вказаній у заявці).

Другий спосіб
Електронна заява на блокування сертифіката («Лист про блокування сертифікатів») формується засобами програмного забезпечення M.E.Doc або вебсервісом СОТА, та підписується ЕП власника сертифіката і відправляється на електронну адресу Центру. Детальніше про те, як це зробити у програмі M.E.Doc дивіться за посиланням.

Третій спосіб
Для блокування сертифіката у письмовій формі, необхідно звернутися до офісу Центру або його представника (ВПР) та подати письмову заяву (лист про блокування сертифіката).

Зараз більш комфортний спосіб блокування сертифікатів — перший та другий, тобто віддалене блокування за усною заявою, або ж зі свого комп’ютера. 

Пам’ятайте, що ви завжди можете звернутися за додатковою консультацією до наших фахівців за номерами: +380 44 206 72 10 та +380 98 206 72 10.

Працюємо, підтримуємо нашу країну та віримо у швидку перемогу! Все буде Україна!